Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Evenimente și Anunțuri

13.12.2021

Instituția Primăriei și întreaga comunitate din Bârzava plânge despărțirea neașteptată de profesorul Leric Petru, plecat dintre noi la vârsta de 71 ani. Cuvintele așternute aici sunt atât de puține și neputincioase în fața personalității și activității sale. Un intelectual al comunei, dar totodată un suflet devotat și apropiat oamenilor și tradițiilor, prin personalitatea și activitatea sa și-a lăsat iremediabil amprenta asupra vieții comunei Bârzava. În plan educațional, a fost profesor și director al școlii generale din Bârzava, fiind mentorul și făuritorul generațiilor care au călcat pragul acestei școli. A creat și susținut viața culturală și artistică a comunei împreuna cu soția sa prin organizarea de evenimente și impulsionarea tinerilor, iar vocea sa a fost mereu o încântare. A fost consilierul local implicat în toate problemele din Bârzava. Va rămane în memoria tuturor, cu recunoștință veșnică pentru tot frumosul pe care l-a adus comunității și pentru toată energia pozitivă pe care a emanat-o, chiar până în ultima clipă. Să ne veghezi din ceruri, domnule profesor Leric Petru!

Evenimente și anunțuri